ימים ספורים עברו מימי החורף, בהם חיכינו כל כך לבוא השמש והנה כבר חמסין ושמש יוקדת.

השמש מתגלה לנו בימי הקיץ בעוצמות חזקות כי אין לה "מסווה". היא מופיעה בצורה יותר ישירה ולכן היא יותר מסוכנת.

השמש היא כמו כל דבר בעולמנו – טוב מאד. אך במידה.

למעשה, לא יכולים להתרחש חיים על פני הכדור שלנו אילולא השמש.

הצמחים, למשל, מקבלים אנרגיה מהשמש בתהליך של פוטוסינטזה. אנחנו, בני האדם, אוכלים את הפירות ובכך אנחנו בעצם יונקים את אנרגיית השמש. ידוע כי בעלי חיים אשר גדלים בשמש – החלב שלהם עשיר יותר במינרלים מאשר בעלי חיים הגדלים במכלאות ובדירים חשוכים וצפופים.

האדם זקוק לשמש, בשביל חילוף החומרים המאפשר חיים.

שֶלטוֹן, שהיה מרפא דרך הבריאות הטבעית היה אומר למטופליו: "תאכלו את קרני השמש".

אמנה חלק מיתרונותיה של השמש:

  1. הגוף מייצר סרוטונין בחשיפה יומיומית לשמש, הסרוטונין נותן לנו רוגע ומצב רוח טוב. בחורף השמש לא מופיעה בצורה מספיק חזקה כדי לחמם אותנו ולכן יש אנשים אשר חשים דכדוך בימים אלו, קוראים לזה: "דכאון חורף" כאשר מבחינה פיזית הגוף פשוט לא מצליח לייצר את הסרוטונין ללא השמש. (מודה שגם אני שייכת לקבוצה זו, ובמיוחד בימי החורף הקפואים שבראש ההר – הגוף והנפש מחכים בקוצר רוח להתחמם בשמש האמיתית ולא בשמש הנקראת בפינו – "מנורה במקרר")

ידוע כי במדינות הרחוקות מקו המשווה, ושבהן רוב שעות היממה חשוכות, אנשים רבים יותר נמצאים במצבי דכאון. במדינות הללו ישנה גם הגברה של מחלות כדוגמת סכרת, מחלות לב וסרטן. בצפון הרחוק נפוצה מחלת הטרשת הנפוצה פי 100 מאשר במדינות הקרובות לקו המשווה, שם השמש מופיעה בצורה יותר חזקה.

בחשיפה לשמש מתגבר ייצור כדוריות הדם האדומות, כך שכמות ההמוגלובין גדלה וכך עולה גם יכולת הובלת החמצן. חשיפה מבוקרת לשמש מחזקת את המערכת החיסונית, היא עוזרת באיחוי פצעים, שברים מחלימים במהרה תחת השמש, השרירים גדלים ומתרחבים בחשיפה לשמש, יכולת התכווצות השרירים יכולה לגדול, גם הראיה יכולה להשתפר, השיער מתחזק ומתחדש באור השמש, הפעילות ההורמונלית אף היא משתפרת בעקבותיה, וישנה הפחתה של מחלות לב ושבץ בעקבות חשיפה לשמש הטובה.

"שמש צדקה ומרפא בכנפיה…", אומר הנביא מלאכי. השמש היא טובה לנו, אך רק אם נדע להיחשף אליה בצורה מבוקרת. המינון הרצוי לחשיפה בקיץ הוא כרבע שעה בין השעות 11:00-15:00, בהם השמש מאירה ומחממת בעוצמתה. מעבר לכך השמש עלולה להזיק לנו.

קרם הגנה איננו דבר טוב משום שהוא חוסם את קרני השמש מלהיטמע בעור ונגרם חוסר של ויטמין D בעקבות חוסר האפשרות להיספג בעור. במקום למרוח קרם הגנה על גופנו נשתדל להסתובב בחוץ בצורה יותר מכוסה, כובע רחב שוליים, שרוול ארוך ודק ועוד… כך ניטיב להישמר.